• Teknolojik altyapımızla her an yanınızdayız.
  • Hizmet değil güven veriyoruz.
  • İşimizde düzenli ve özenliyiz.
  • Risklerinizi en aza indiriyoruz.
  • Size zaman yaratıyoruz.
  • Gelişmeler takibimiz altında.
Yazdır
Kategori: Güncel
27 Aralık 2017 tarihinde oluşturuldu Gösterim: 22453

Muhasebe nereye gidiyor…

Güney YILMAZ
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Teknolojinin devasa gelişmesiyle tüm sektörler değişiyor. Büyük bir e-Dönüşüm süreci yaşanıyor. Bu süreç tüm sektörleri etkiliyor. Deneme aşamasında kullanılan garson robotları düşünün. Bu hızlı değişim süresi Muhasebe alanını da derinden etkiliyor. Yılların alışkanlıkları değişiyor. İş ve işlemler kolaylaşıyor, hızlanıyor. Ama bu değişim süreci Muhasebe mesleğini icra edenleri de bir düşünceye sevk ediyor: e-Muhasebe ile muhasebecilere gerek kalmayacak!!!

Öncelikle bu dönüşümün sadece mesleği icra eden Mali Müşavirleri değil, Mali Müşavirlerin hizmet verdiği vergi mükelleflerini de değiştireceğini söylemek gerek. Çünkü ilk olarak bu değişime ayak uydurmak zorunda olan vergi mükellefleridir. İkincisi mükellefler bu değişimin getirdiği mali yüklere katlanacak ve yasal düzenlemelere tam uyum göstermek zorunda olacaktır. Ardından muhasebe mesleği ile ilintili tüm eğitim sistemini değiştirecektir yaşanan değişim. Hala liselerde, üniversitelerde muhasebenin 5-10 yıl önceki halinin öğretildiğini düşündüğümüzde özellikle eğitimin ne kadar hızlı değişmesi gerektiğini düşünebiliriz.

Tüm bunlara rağmen elbette değişimi en derinden Mali Müşavirler yaşamaktadır. Son birkaç yılda muhasebenin geldiği aşama belki de son 100 yılda yaşanan değişimlerden çok daha büyüktür. Tüm iş ve işlemlerin elle ve kağıtlarla yapıldığı, bilgisayarların kullanılmadığı 1980’lerden sonra 1990’larda bilgisayarlar devreye girdi. Eğitim kurumlarında “Bilgisayarlı Muhasebe” diye şaşkın bölümler oluştu. 2004 sonuna doğru e-Beyanname hayatımıza girdi. 2013 yılından itibaren de e-Defter, e-Fatura. Bugün ise neredeyse tüm vergi mükelleflerini kapsayacak şekilde elektronik defter, fatura, serbest meslek makbuzu vb. gündeme geldi. Çok değil birkaç yıl içerisinde özellikle vergiye dayalı muhasebe iş ve işlemlerinin neredeyse tamamı elektronik ortamda yürütülecek, kağıtlar artık tozlu arşivlerde saklanmak zorunda kalmayacak. Elbette bu süreç e-Denetimi de ortaya çıkardı ve geliştirecektir. İşte bu baş döndürücü hızdaki gelişmelerden dolayı artık e-Muhasebe deneye başladık ve yer yer de bu sürecin Mali Müşavirleri gereksiz kılacağı gibi bir düşünce dolaşmaya başladı. Gerçekten öyle mi olacak…

Artık Mali Müşavirlere ihtiyaç olmayacağına yönelik düşüncenin arka planında aslında dönüşümün sancısı yatmaktadır. Bugün Mali Müşavirler olarak büyük çoğunluğumuzun yaptığı iş muhasebenin tanımında yer alan “kaydetme, sınıflandırma ve özet rapor etme”den ötede değildir. Yorumlama ve sonuçları analiz etme veya mali danışmanlık aşamasından oldukça uzak konumdayız. Elbette bunun en önemli nedeni Devletin vergi için muhasebe anlayışından vazgeçmemesidir. Ve buna bağlı olarak ta vergi mükelleflerinin muhasebeyi sadece “vergi muhasebesi” olarak görme anlayışıdır.

23.12.2017